A HOFBURG ELSŐ FÜRDŐSZOBÁJA
Káli-Rozmis Barbara 2015.05.31. 15:12
A HOFBURG ELSŐ FÜRDŐSZOBÁJA
Valóban Sisi építtette?
Erzsébet császárné és királyné ma is híres a szépségkultuszáról, ami a rendszeres fürdőket és hajmosást is magában foglalta. Kezdetben Sisinek nem volt saját fürdőszobája a Hofburgban, helyette a császári család többi tagjához hasonlóan ő is kapott egy mosdótálat, amelyet a hálószobájában helyeztek el. Természetesen ez nem volt neki elég, így miután a császárral házasságot kötött, biztosítottak számára egy fadézsát illetve később valószínűleg egy fakádat is, a bécsi császári udvar, és nem kevésbé anyósa, Zsófia főhercegné nemtetszésére.
Sisiről elterjedt, hogy ő építtette a Burg első fürdőszobáját. Vajon pontos ez az állítás, és neki volt először modern értelemben vett fürdőszobája a bécsi udvarban? A következő írásból kiderül.
(A folytatás a tovább gombra kattintva olvasható.)
© Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. / Alexander Eugen Koller
A HOFBURG ELSŐ FÜRDŐSZOBÁJA
Valóban Sisi építtette?
Erzsébet császárné és királyné ma is híres a szépségkultuszáról, ami a rendszeres fürdőket és hajmosást is magában foglalta. Kezdetben Sisinek nem volt saját fürdőszobája a Hofburgban, helyette a császári család többi tagjához hasonlóan ő is kapott egy mosdótálat, amelyet a hálószobájában helyeztek el. Természetesen ez nem volt neki elég, így miután a császárral házasságot kötött, biztosítottak számára egy fadézsát illetve később valószínűleg egy fakádat is. A bécsi udvar megdöbbenéssel fogadta, hogy az ifjú császárné naponta, minden ruhát levetve fürdőt vesz. Zsófia főhercegné udvarában - mert ez sosem lett igazán Sisié - a spanyol etikett szigorú szabályai uralkodtak, amelyek már akkoriban is elavultnak számítottak.
Erzsébet a szépsége és fiatalsága megőrzése érdekében tett lépései az udvarból megbotránkozást váltottak ki, azonban nem voltak egyedülállók Európában. Ausztria császárának - vagy talán inkább anyjának - udvarában elszállásolt magas rangú vendégek közül többen meglepve tapasztalták a fürdőszoba hiányát. Bécsben Zsófia főhercegné törvényei uralkodtak, talán erre is vezethető vissza az, hogy a Burgban Sisinek csak viszonylag későn, 1876-ban építették ki az akkori legmodernebb fürdőszobát. (Zsófia főhercegné 1872-ben halt meg.)
KI ÉPÍTTETTE A BURG ELSŐ FÜRDŐSZOBÁJÁT?
A köztudattal ellentétben nem Sisi volt az, aki a Hofburg első fürdőszobáját építtette! Egy 1826-os leltári feljegyzésben olvasható, hogy újjáépítették II. Ferenc császár harmadik feleségének, a politikai életben aktív részvételt vállaló Mária Ludovika osztrák császárnénak és magyar királynénak 1810-12 környékén elkészült fürdőszobáját. Mária Ludovikáról, Mária Terézia császárnő francia származású unokájáról, csak nagyon keveset tudunk, mi, magyarok, de érdemes néhány szót ejtenünk róla.
Mária Ludovika, törékeny és beteges egészségi állapota ellenére (mindössze 28 évesen halt meg tüdőbajban 1816-ban) kora politikai életében komoly részt vállalt. Nemcsak a felsége, hanem a tanácsadója is volt férjének, aki, Ferenc Józsefhez hasonlóan, nagyon takarékos uralkodóként ismert. Mária Ludovika császárné is, mint Sisi, nagy hatással volt urára - meg kell jegyeznünk, hogy a politikai életbe könnyebben bele tudott szólni, mint Erzsébet.
Sisiről kevesen tudják és tudták akkoriban, hogy nagyon művelt, felvilágosult, és a politikában tájékozott asszony volt, azonban neki volt egy olyan anyósa, aki ellehetetlenítette az udvarban. Mária Ludovika, legnagyobb szerencséjére, ilyen rokonnal nem büszkélkedhetett. Valószínűleg akkor építették ki neki a fürdőszobát, amikor rávette férjét, a császárt arra, hogy teljesen felújítsák a saját lakosztályaikat. Sajnos, mára a fürdőszobából semmi, csak az említett, 1826-os feljegyzésben található utalás maradt ránk.
Képek balra és jobbra: Mária Ludovika
Mária Ludovika, Sisihez hasonlóan, szintén királynéja volt a magyaroknak. A Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia róla kapta a nevét, aki a koronázási tiszteletdíjából 50 ezer forintot ajánlott fel az épület felépítésére 1808-ban. Az intézmény közadakozásból és a hazafiak adományából készült el, és a mögötte található szoborcsoport az osztrák császárnénak és magyar királynénak, Mária Ludovikának, valamint Buttler János grófnak (aki 126 ezer forintot ajánlott fel) és József nádornak (aki az épület alapkövét letette 1831-ben) állít emléket.
Visszatérve Erzsébetre és a fürdőszobájára (a képen balra, illetve a cikk fenti képe - ugyanaz a fürdőszoba, a tapéta más), szintén nem ő volt az első, akinek elsőként vízöblítéses wc-t szereltettek be a hofburgi lakosztályába. Anyósának, Zsófia főhercegnének 1835-ben építették be az első úgynevezett “szagtalan kényelmet angol mintára”. Ferenc József császár puritán uralkodó lévén még a vízöblítéses wc-ét is elutasította, így meglehetősen későn, csupán 1899-ben szereltetett be egyet magának.
Fürdőszoba, toilet: © Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. / Alexander Eugen Koller
Sisi wc-je a Hofburgban delfin alakú volt. A császárné nagyon szerette ezt a motívumot: Ez köszönt vissza több személyes használatú tárgyán, többek között egyes (csupán négy-hat terítékes) ét- és evőeszközkészletén, valamint a korfui ruhatárának néhány darabjában is.
Sisi gyakran vett frissítő és karcsúsító fürdőket szépsége és fiatalsága megőrzése érdekében. Különösen szeretett olívaolajban megmártózni, mert meggyőződése volt, hogy jót tesz a bőrének. (Manapság már nem vitatott a különböző olajok bőrápoló hatása.) Unokahúgától, a cserfes szájú Wallersee grófnőtől azt is tudjuk, hogy Sisi a forró olívaolajra esküdött. A grófnő lejegyzett egy esetet, amikor nagynénje majdnem feláldozta magát a szépség oltárán:
“Az olaj úgy felmelegedett, hogy szinte már forrt, és Erzsébet egy hajszál híján a keresztény mártírok rettenetes sorsára jutott.” (Chris Stadtlaender: Sisi császárné titkos szépségreceptjei, 38. oldal)
Ez az unokahúg nem mellesleg Erzsébet testvérének, Lajosnak és feleségének, Henriette Mandelnek, az egykori színésznőnek a gyermeke. Lajos Vilmos herceg, Sisi legidősebb testvére, Henriette Mendellel kötött morganatikus házassága miatt lemondott elsőszülöttségi jogáról. Ez a kapcsolat a Wittelsbach-házban nagy botrányt kavart, annál is inkább, mert a párnak már volt egy gyermeke. Hogy mérsékeljék a házasság rangon aluli mivoltát, Henriette megkapta a Wallersee bárónői címet a császártól, de még így sem fogadta be őt a főrendi társaság. Lányuk, Maria Wallersee, a későbbi Larisch grófné, Erzsébet királyné bizalmasa lett, de Sisi fiának, Rudolf halála után ez a barátság végérvényesen megromlott. Ez már egy másik történet.
Képen: Marie Wallersee, Sisi legkisebb gyermekével, Valériával
Videó az unokahúgról, Mária Wallersee-ről és apjáról, Lajos Vilmos Hercegről:
//azigazisisi.gportal.hu/gindex.php?pg=36694320&gid=2954091
SZÉPSÉGFÜRDŐ RECEPTEK
Végezetül következzen néhány, a fürdéshez használt csodaszer a császári udvari receptkönyvből (Chris Stadtlaender Sisi császárné titkos szépségreceptjei című könyvének felhasználásával: 82-84):
Keleti luxusfürdő - Nofreteté egyiptomi királyné nyomán
1 l tej
1 csésze virágméz
2 evőkanál virágpor
Illatesszenciák ízlés szerint (ámbra, szegfűszeg, szantálfa, orchidea stb.)
Gyógyfüves fürdő (frissít, élénkíti a vérkeringést és tisztítja a pórusokat)
Fél-fél maroknyi a következőkből: kamilla, borsmenta, rozmaring, levendula, zsálya, hársvirág, édeskömény, szénavirág
Fél csésze méz
Víz
Elkészítése: A gyógyfüveket forrásban lévő vízbe dobjuk, majd egy órát állni hagyjuk, ezután a lecsepegtetjük, leszűrjük, kinyomkodva a folyadékot a gyógyfüvekből, majd a folyadékot mézzel elkeverve a fürdővízbe öntjük.
Kleopátra-féle tejfürdő (a puha és bársonyos bőrért) - Kleopátra, egyiptomi királynő nyomán
1, 5 liter tej
1,5 csésze méz
Fürdőzzünk 15-20 percet 36-39 fokos vízben
A képen balra, a Kleopátrát alakító színésznő, Elizabeth Taylor
George Sand-féle szépségfürdő
Geroge Sand (1804-1876) francia származású Aurore Dudevant bárónő írói álneve volt. Az, hogy Sisivel hasonlóan szerette a szépségfürdőket, a következő recept is bizonyítja:
300 g tengerisó
2,5 dl tejszín
2 csésze méz
Ninon de l’Enclos-féle mézes tejfürdő
Ninon francia származású luxus kurtizán volt, a francia királyi udvarban
500 g só (száraz bőr esetén kevesebb só, és több tej használata javasolt)
1 liter tej
1 csésze méz
Elkészítése: A sót a fürdőkádba tesszük, majd ráengedjük a melegvizet, miközben a felmelegített tejet összekeverjük a mézzel majd a fürdővízbe öntjük. 15-20 percig fürdőzzünk benne!
Felhasznált irodalom:
Katrin Unterreiner: Sisi - Myth and Truth
Chris Stadtlaender: Sisi császárné titkos szépségreceptjei
Mária Ludovika életrajza - felhasznált forrás: internet
Mária Ludovika osztrák császárné és magyar királyné iránt érdeklődők, sok-sok képpel. Egy valamire azonban felhívnám a figyelmet: Mária Ludovika sosem volt királynő, de a cikk címében ez olvasható (az írás később helyesen, királynéként utal rá)! Ő az uralkodó felesége, tehát királyné volt. A cikk ettől eltekintve nagyon érdekes és tartalmas írás: http://oroszlanosudvar.hu/2013/06/12/egy-ritka-kiralynonk-ludovika/
A honlapon közzétett írások saját szellemi munkám termékei. Engedélyem nélküli teljes vagy részleges közlésük plágiumnak minősül, és jogi eljárást von maga után!
|