Gdll, Erzsbet kirlyn birodalma
Kli-Rozmis Barbara 2015.04.02. 13:54
Gdll, Erzsbet kirlyn birodalma
“Engem sem feszlyez itt semmi, gy lek, mint falun, stlhatok, kikocsikzhatok egyedl!”
A kirlyn gdlli udvartartsa a bcsivel ellenttben sokkal ktetlenebb, csaldiasabb s szabadabb volt. Olyan vendgeket is fogadhatott itt, akiket Bcsben nem lett volna lehetsge. A Renz cirkusz mlovarnit is gyakran meghvta a kastlyba, s arra krte ket, hogy mutatvnyokat tantsanak neki. Egy manzst is pttetett azrt, hogy ott gyakorolhatott. Nem is nztk j szemmel Bcsben, hogy a kirlyn cirkuszi mutatvnyokat tanul.
A Gdlli-dombsg a kzpkor ta vadszterlet volt. Sisi klnsen az angol stlus falkavadszatokat kedvelte,magnfalkja is volt. A vadszatokon s az agrversenyeken a magyar arisztokrcia legfelsbb rtegnek tagjai kzl sokan rszt vettek. Hideg s rossz id esetn a lovardban zajlott a trsasgi sportlet, termszetesen az egyik legkivlbb lovasknt szmon tartott kirlyn rszvtelvel.
A honlapon elhelyezett rsok szerzi jogvdelem alatt llnak.
(A teljes cikk a tovbb gombra kattintva olvashat.)
Gdll, Erzsbet kirlyn birodalma
“Engem sem feszlyez itt semmi, gy lek, mint falun, stlhatok, kikocsikzhatok egyedl!”
“Gdll Erzsbet birodalma volt. Itt az trvnyei uralkodtak, amelyeknek semmi kzk nem volt a ranghoz s a protokollhoz. A vendgeket nem a nemesi cmk szerint vlogattk ki, hanem aszerint, hogy mennyire tudtak lovagolni. Erzsbet maga kr gyjttte Ausztria-Magyarorszg lovasainak elitjt” (Hamann, 318)
A kirlyn gdlli udvartartsa a bcsivel ellenttben sokkal ktetlenebb, csaldiasabb s szabadabb volt. Olyan vendgeket is fogadhatott itt, akiket Bcsben nem lett volna lehetsge. A Renz cirkusz mlovarnit is gyakran meghvta a kastlyba, s arra krte ket, hogy mutatvnyokat tantsanak neki. Egy manzst is pttetett erre a clra, ahol gyakorolhatott. Nem is nztk j szemmel Bcsben, hogy a kirlyn cirkuszi mutatvnyokat tanul.
A gdlli lgkr hasonltott Possenhofenihez, Erzsbet boldog gyerekkornak sznterhez. Kovcs va megjegyzi, hogy ez egy olyan csaldias lgkr volt, amelyhez a merev s szertartsossgot kedvel Ferenc Jzsef, neveltetsbl kifolylag, nem volt hozzszokva. Ebben a lgkrben a hzastrsak kzelebb kerltek egymshoz, mert szabadon tudtak hdolni kzs szenvedlyeiknek: a termszet szeretete, a lovagls s a vadszat. (Kovcs va, 105)
Sisi gy r Gdllrl anyjnak: “Itt nyugta van az embernek, nincsenek rokonok, nem piszkldik senki, ott meg Bcsben az az egsz csszri pereputty! Engem sem feszlyez itt semmi, gy lek, mint falun, stlhatok, kikocsikzhatok egyedl!” (Hamann, 317)
Kztudott, hogy Erzsbet sokkal jobban viselte a reprezentcit Budapesten, mint Bcsben, de Hamann felhvja a figyelmet arra, hogy a folyamatos nyilvnos szereplseket haznkban is nehezen viselte. Idnknt itt is jelentkeztek a pszichoszomatikus tnetek: srgrcs, khgs s gyengesg. Megtrtnt az is, hogy nyolc napig nem hagyhatta el szobjt a Budai Palotban, gy nem tudta vllalni a hivatalos bli megjelenst sem sok magyar bnatra, akik csak azrt utaztak a fvrosba, hogy vilgszp kirlynjukat lssk (219).

Az 1867-es koronzs alkalmbl a magyar llam megvsrolta, s a kirlyi csaldnak adta a gdlli Grassalkovich-kastlyt. A kirlyi pr ezt a nagylelk koronzsi ajndkot nem fogadta el, csupn hasznlatba vette a kastlyt s a hozz tartoz uradalmat, ezrt az a magyar llam tulajdonban maradt. gy lett az pletegyttes 1867-tl a kirlyi csald pihen rezidencija. Az udvar fleg tavasszal s sszel tartzkodott itt. Az szi tartzkods gyakran tbb hnapig, jvig is elhzdott, Erzsbet gyakran nnepelte itt a nvnapjt (november 19.) s a szletsnapjt, ez utbbit karcsonykor. Nvnapja az egsz telepls nnepe volt. A helyiek fklysmenettel s szerendos nnepllyel tisztelegtek szeretett kirlynjuk eltt. Karcsonykor s jvkor a kirlyi pr pnzadomnyokkal, ruhkkal s jtkokkal tmogatta a rszorulkat.
Erzsbet szabadon zhette Gdlln nagy szenvedlyt, a lovaglst
A Gdlli-dombsg a kzpkor ta vadszterlet volt. Sisi klnsen az angol stlus falkavadszatokat kedvelte,magnfalkja is volt. A vadszatokon s az agrversenyeken a magyar arisztokrcia legfelsbb rtegnek tagjai kzl sokan rszt vettek. Hideg s rossz id esetn a lovardban zajlott a trsasgi sportlet, termszetesen az egyik legkivlbb lovasknt szmon tartott kirlyn rszvtelvel.
Sisi lhton
Sisi kitn lovas volt, s a krnykbeli erdkben lhetett is ennek a szenvedlynek. A kastlyban 34 htaslovat s 36 kocsilovat tartott. tette Gdllt a lovasbemutatk s az Angliban akkoriban oly npszer falkavadszatok kzpontjv. Az elkel vendgek trsasgban zajl vadszatok mellett agr- s lovasversenyeket is rendeztek. 1860-as s ‘70-es vekben a falkavadszat s a lovassport magyarorszgi kzpontja lett Gdll.
Bal oldali kp: a kirlyn (balkzp, feketben) vadszaton
talaktsok a kirlyi csald knyelmre
“A hz repedsig tele!”
Kastly az utbbi vtizedek alatt gondozs hinyban igen rossz llapotba kerlt. Erzsbet lovasszenvedlye miatt kiemelten fontos volt a rossz llapot lovarda talaktsa s kibvtse (msfl ezer ngyzetmteres lett gy), s mrvny istllt ptettek hozz, valamint egy kocsisznt. j meleghzakat s plmahzat is ltestettek a hatalmas parkban, amelyet megnyitottak a kzemberek szmra is, valahnyszor a kirlyi csald nem tartzkodott Gdlln.
Gdlln minden, gy az pletegyttes talaktsa s feljtsa is, Erzsbet knye-kedve szerint trtnhetett. A kastly ftsrendszert is modernizltk, ami azrt is volt klnsen fontos a kirlyn szmra, mert az ltala olyannyira kevss kedvelt csszrvrosi lakosztlyaiban, leginkbb a Burgban, ahol a csald a tli idszakot tlttte, sok problmja volt a ftssel. Sokat panaszkodott a hideg termekre, ahol a ftst mg mindig a XVIII. szzadban ptett dszes barokk s rokok klyhkkal oldottk meg.
Kpen: A kastly fhomlokzata ma
Ksbb tovbbi fejlesztsek is trtntek, amelyek sorn a kastly szobiba 1874-tl bevezettk a gzvilgtst, ezen kvl a ftst tbb helyen lgftses rendszerrel egsztettk ki (Kovcs va: Erzsbet kirlyn s Gdll).
A kirlyi csald nagyszm ksretnek elhelyezsre sok szobra volt szksg. Ekkor szntettk meg a Grassalkovicok idszaka alatt (az 1780-as vekben) ptett barokk sznhzat (amelyet 2003-ra rehabilitltak, s ma sznes s vltozatos programoknak ad otthont). A szemkzti szrny virghznak s a barokk frdjnek helyn pedig gygyszertrat s vendgszobkat ptettek.
Az talaktsok eredmnyeknt a kirlyi idszakban 136 helyisg llt rendelkezsre, ezen kvl az istllszrnyban tovbbi 24. Laksknt sszesen 103 helyisg szolglt, amelyekbl 67 volt a szolgk! Mivel sok cseldnek nem volt sajt kln lakhelyisge, ebbl a szmbl kvetkeztethetnk a kirlyi csaldot s udvartartsukat kiszolgl cseldsg szmra.
rdekessgknt megemlthet, hogy a barokk sznhz egykori helyn kapott lakosztlyt Franziska Feifalik, Erzsbet nlklzhetetlenn vlt fodrsznje, aki egykor Bcs leghresebb sznszeinek hajkoronit ksztette el. (gy jutott el a hre Sisihez is sok vvel ezeltt. Fanny most mr csak csszrnja hres koronafrizurjt ksztette.)
A bvts ellenre sokszor mg gy is kicsinek bizonyult a kastly. Erzsbet udvarhlgye, Festetics Mria grfn 1871-ben jegyzi fel napljba a kvetkezt: “A hz repedsig tele!” (Kovcs va)
Erzsbet lakosztlya
Ferenc Jzsef lakosztlyt a dszterem egyik, Erzsbett pedig a msik, a lovarda felli, napfnyes oldaln helyeztk el. Sisi Mria Terzia egykori vendgszobjt hlszobaknt hasznlta. Emeleti lakosztlya ngy szobbl llt, s sajt lpcssor kapcsolta ssze fldszinti hrom szalonjval.
Kpen: A kirlyn egykori verandja
Innen tudta megkzelteni az elkerten t a lovardt egy faverandn s fbl kszlt, vadszlvel befuttatott folyosn keresztl, amely nemcsak arra volt j, hogy Erzsbet rossz id esetn is tstlhasson, hanem arra is, hogy a kvncsi szemek ell eltnve, szrevtlenl tegye ezt!
Kpen jobbra: A kirly lakosztlya
Ferenczy Idnak, Sisi kecskemti szrmazs felolvasnjnek, kt szobjt kzvetlenl a kirlyn lakosztlya mellett helyeztk el. A bcsi Hofburgban s Schnbrunnban erre nem volt lehetsg az etikett miatt, mivel Ida kisnemesi csaldbl szrmazott. Termszetesen ebbl is ltszik, hogy Gdlln Erzsbet mindent gy tehetett, ahogyan szeretett volna!
A kirly s a kirlyn gdlli napirendje
Ferenc Jzsef gdlli menetrendje a bcsihez hasonl volt: hajnali ngy - tlen t - rai kels utn borotvlkozs, majd szerny reggeli elfogyasztsa kvetkezett. Ezutn dolgozszobjban nekiltott a munknak. Ha nem a csaldi kis ebdlben tkezett, akkor egy rakor villsreggelizett, amit fl rs sta kvetett. Az tlagos htkznapi ebdje marhahs vagy natrszelet volt, amelyet gyakran szintn az rasztalnl lve, munka kzben fogyasztott el. Ktelessgnek rezte a munkt, a monarchia els szm hivatalnoknak tartva magt. A csaldjval vagy vendgeivel vacsora utn egy-kt rt tlttt. Este nyolc rakor pedig ltalban mr nyugovra trt. Napirendjt olvasva lthatjuk, hogy a csszr egy tlagos napja igen sivr volt.
Erzsbet tlagos gdlli napirendje a kvetkez volt: A reggel hat-ht rai kelst a tisztlkods, napi tornagyakorlatainak elvgzse, a gyakran tbb rs fslkds s ltzs kvette. Ezutn lovagls vagy sta kvetkezett. Visszatrve igen szerny tkezs, majd olvasgats volt a program. Kedvenc kltje, Heinrich Heine verseit tanulmnyozta, vagy a magyar alkotk mveit: Arany Jnos, Etvs Jzsef, Jkai Mr, Horvth Mihly s Petfi Sndor alkotsai voltak leggyakoribb olvasmnyai. Idsebb veiben, amikor mr nem lovagolhatott zleti problmi miatt, dlutn ngy ra fel tett egy nagyobb stt vagy kikocsikzott, s csak a kzs esti tkezsre trt vissza.
A csszri pr gyermekeinek a lakosztlya
A Gizella-szrnyban a XIX. szzad msodik felben a kirlyi gyermekek: Rudolf trnrks, Gizella fhercegn, majd ksbb a kis Mria Valria fhercegn lakosztlya volt.
A kirlyi csald kt idsebb gyermeknek, Gizellnak s Rudolfnak is kln lakosztlya volt, legkisebb gyermekknek, a Magyarorszgon szletett Mria Valrinak szobjt pedig Erzsbet lakosztlyban helyeztk el. csak ksbb kapott sajt lakosztlyt, amikor mr idsebb volt. (Ma mr az termeit is helyrelltott llapotban ltogathatjuk.) Ez utbbi Bcsben nem trtnhetett volna meg. Sisi korbban szletett hrom gyermekt (az els kislnya, Zsfia, Budn halt meg kt vesen, vrhasban) anysa, a magyarellenes Zsfia fhercegn elszaktotta, s szobjukat a sajt lakosztlya mellett helyeztette el. A Hofburgban olyan tvol voltak a gyerekszobk, hogy Sisinek hossz stt kellett tennie, valahnyszor meg akarta ltogatni gyermekeit. Nem toppanhatott be hozzjuk akrmikor, hanem ltalban elre meghatrozott idben. Amikor utazsai miatt sokig tvol volt kisgyermekeitl, megtrtnt az is, hogy amikor hazatrt, k alig ismertk meg anyjukat.
Mria Valria, a magyar kirlykisasszony
A haznkban szletett Mria Valrival, akinek mg a dajkja is magyar volt, ez mr egszen mskpp trtnt. Teljesen kisajttotta, “egyetlenkjnek” nevezve t. Senkit nem engedett beleszlni a gyermeknevelsbe. A trtnszek szerint Erzsbet ebben is, mint sok msban, tlzsba esett. A felcsepered Valrinak olykor mr egszen terhes volt az a ragaszkods s flts, amellyel desanyja krlvette. Azrt, hogy mg inkbb sajtjnak tudhassa, magyar nyelvre tantotta, s csak magyarul volt hajland beszlgetni vele, s Ferenc Jzsefet is erre krte!
Sisi nem csak Gdlln, hanem a csszri udvarban, Ausztriban is magyarul tanttatta s beszlt vele. Valria magyar Korniss grfntl s Rnay Jcint pspktl kapott magyar oktatst, az utbbit a fensges asszony mg arra is megkrte, hogy lnyval magyarul imdkozzon. gy teht joggal nevezhettk Bcsben is s haznkban is “magyar kirlykisasszonynak” Mria Valrit.
Mria Valria egykori szobja
Mria Valria, aki a nmet irodalmi nyelvet csak ksbb sajttotta el, rthet mdon, nagyon szeretett volna a szleivel anyanyelvn beszlni. Ksbb apjt flve krte meg, hogy trsalogjanak egyms kztt nmetl, amit a kirly teljestett is, desanyjval viszont soha sem merte megosztani eme hajt. A fknt Gdlln felcsepered magyar kirlykisasszony ksbb igyekezett a bcsiek ltal rragasztott „csfos” becenevt levetni, s felntt korban sokkal inkbb nmetnek vallotta magt, mint osztrknak vagy magyarnak.
Erzsbet kirlyn magyarorszgi ltogatsai ritkulnak
1880-as vek kzeptl, fokozd zleti fjdalmai miatt a kirlynnak le kellett mondania a lovaglsrl. Ekkortl hossz gyalogtrkat tett, olyan tempban, hogy alig tudtak lpst tartani vele. Kovcs va szerint ekkor a falkavadszatok helyett egy j tevkenysgbe kezdett: nylra vadszott beagle kutykkal.
Erzsbet 1867-ig 114, a koronzs utn pedig 2549 napot, azaz tbb mint ht vet tlttt Szent Istvn birodalmban, amibl tbb mint 2000 jszakt aludt Gdlln.
A kirlyn idsebb veiben, utazsi szenvedlynek ersdsve, egyre ritkbban ltogatott szeretett Gdlljre. A kastly a hallt megelz vben, 1897 szn ltta utoljra vendgl t. Miutn Erzsbetet 1898 szeptember 10-n Genfben egy olasz anarchista meggyilkolta, az ids kirly olykor mg idztt a kastlyban ksretvel hosszabb-rvidebb ideig. Nhny fnykp kszlt is rla itt, utoljra 1911. mjus 6-n tartzkodott Gdlln.
Kli-Rozmis Barbara
Felhasznlt szakirodalom:
Brigitte Hamann: Erzsbet kirlyn. Eurpa Knyvkiad, 2012
Kovcs va Erzsbet kirlyn Gdlln. Erzsbet, a magyarok kirlynja. Rubicon, Budapest, 2001
Varga Klmn: A Gdlli Kastly vszzadai. Memlkek llami Gondoksga, Budapest, 2003
Gdlli kalauz. Vrosi Mzeum, Gdll, 1999
Gdlli Kirlyi Kastly. Tjak-Korok-Mzeumok Kisknyvtra 510. Szm. 1997
A honlapon elhelyezett rsok szerzi jogvdelem alatt llnak.
A honlapon kzztett rsok sajt szellemi munkm termkei. Engedlyem nlkli teljes vagy rszleges kzlsk plgiumnak minsl, s jogi eljrst von maga utn.
|