A kastly kirlyi idszaka (1867-1918)
Erzsbet kirlyn s Ferenc Jzsef csszr, valamint udvartartsuk ignyeinek megfelelen talaktsokat vgeztek a kastlyon bekltzsk eltt. Mivel nagyszm ksret elhelyezshez sok szobra volt szksg, megszntettk a barokk sznhzat. A szemkzti szrny virghza s a barokk frdje helyn pedig gygyszertrat s vendgszobkat ptettek. A barokk sznhzat jra hromszintes pletrssz osztottk, s helyn az gy kapott bels trben 15 szobt alaktottak ki, a kastlysznhz megmaradt dszleteit pedig elrvereztk. Itt kapott lakosztlyt Franziska Feifalik, Erzsbet nlklzhetetlenn vlt fodrsznje, aki egykor Bcs leghresebb sznszeinek hajkoronit ksztette el.
Mivel Erzsbet nagyon szeretett lovagolni, kiemelten fontos volt szmra a gondozs hinyban rossz llapotv vlt lovarda talaktsa s kibvtse. Ennek plete msfl ezer ngyzetmteresre ntt a megptett mrvny istllval, valamint egy j kocsisznnel egytt. A kor ignyeinek megfelelen meleghzakat s plmahzat is ptettek a hatalmas parkban.
Az talaktsok eredmnyeknt a kirlyi idszakban 136 helyisg llt rendelkezsre, ezen kvl az istllszrnyban tovbbi 24. Laksknt sszesen 103 helyisg szolglt, amelyekbl 67 volt a szolgk. Mivel sok cseldnek nem volt sajt kln lakhelyisge, ezekbl az adatokbl kvetkeztethetnk a kirlyi csaldot s udvartartsukat kiszolgl cseldsg szmra.
A Mria Terzia-szoba, a kirlyi idszakban Sisi hlszobja
Ferenc Jzsef lakosztlyt a dszterem egyik, Erzsbett pedig a msik, a lovarda felli, napfnyes oldalon helyeztk el. Sisi Mria Terzia egykori vendgszobjt hasznlta hlszobaknt. Emeleti lakosztlya ngy szobbl llt, s sajt lpcssor kapcsolta ssze fldszinti hrom szalonjval. Innen tudta megkzelteni az elkerten t a lovardt egy faverandn s fbl kszlt, vadszlvel befuttatott folyosn keresztl. Ez utbbi nemcsak arra volt j, hogy Erzsbet rossz id esetn is tstlhasson, hanem arra is, hogy a kvncsi szemek ell eltnve, szrevtlenl tegye ezt!
A lovarda a kirlyi idszakban s talaktva s feljtva ma, mint rendezvnyhelyszn
A mrvnyistll
Ferenczy Idnak, Sisi kecskemti szrmazs felolvasnjnek, kt szobjt kzvetlenl a kirlyn lakosztlya mellett helyeztk el. A bcsi Hofburgba s Schnbrunnban erre nem volt lehetsg, mivel Ida kisnemesi csaldbl szrmazott, s ez ellenkezett az etikettel. Termszetesen ebbl is ltszik, hogy Gdlln Sisi mindent gy tehetett, ahogyan szeretett volna, ellenttben csszrvrosi otthonaival.
A kirlyi csald kt idsebb gyermeknek, Gizellnak s Rudolfnak is kln lakosztlya volt. A legkisebb gyermekk, az 1868-ban Magyarorszgon szletett Mria Valria szobja Erzsbet lakosztlyban kerlt kialaktsra. Ez utbbi Bcsben szintn nem trtnhetett volna meg. Sisi korbban szletett hrom gyermekt (az els kislnya, Zsfia, Budn halt meg kt vesen, vrhasban) anysa, a magyarellenes Zsfia fhercegn elszaktotta tle, s szobjukat a sajt lakosztlya mellett helyeztette el. gy a Hofburgban olyan tvol voltak a gyerekszobk, hogy Sisinek hossz stt kellett tennie, valahnyszor meg akarta ltogatni gyermekeit. Nem toppanhatott be hozzjuk akrmikor, hanem ltalban csak elre meghatrozott idpontban. Amikor utazsai miatt sokig tvol volt kisgyermekeitl, megtrtnt az is, hogy hazatrtekor alig ismertk meg anyjukat.
A kirlyn s a kirly lakosztlya
A Erzsbet kirlyn idsebb veiben egyre ritkbban ltogatott szeretett Gdlljre. Utoljra a Milleniumi nnepsgek ideje alatt, 1896-ban jelent meg nyilvnosan Budapesten, s 1897-ben, a hallt megelz vben, ltta t mg egyszer vendgl a kastly. 1898. szeptember 10-n Genfben egy olasz anarchista meggyilkolta Erzsbet kirlynt. Az ids kirly olykor mg idztt a kastlyban ksretvel hosszabb-rvidebb ideig, nhny fnykp kszlt is rla itt. Ferenc Jzsef utoljra 1911. mjus 6-n tartzkodott Gdlln.
Az gynevezett “kirlyi idszak” a telepls fejldsre is j hatssal volt. Jvedelmet biztostott lakosainak, egyrszt mivel a kirlyi csaldnak igen magas szemlyzetre volt szksge a helyiek kzl is. Msrszt a telepls felkapott vlsa rvn: Gdll divatos dlhely lett.
Ezek az vtizedek nemcsak a telepls gazdasgra, hanem a kzlekedsre is j hatssal voltak. Az szaki vastvonalat a kirlyi csald s ksri, valamint vendgei knyelme miatt vezettk t Gdlln, s 1911-ben kiptettk a mig hasznlt HV-vonalat is.
Ferenc Jzsefet, mivel egyetlen fia, Rudolf mig tisztzatlan krlmnyek kztt ngyilkossg vagy politikai sszeeskvs ldozata lett, a trnrkst, Ferenc Ferdindot pedig felesgvel egytt 1914-ben Szarajevban meggyilkoltk. A kirlyt IV. Kroly (1916-18) kvette a trnon, aki rvid uralkodsa alatt csupn nhny hetet tlttt Gdlln.
A kastly s az ehhez tartoz birtok 1918-ban a Pnzgyminisztrium kezelsbe kerlt, 1919-ben pedig a kommunista hatalomtvtel kvetkezett. A kastly pusztulsnak els fzisa akkor kezddtt meg, amikor a Tancskztrsasg katonai parancsnoksga tanytttt az pletegyttesben. Slyosbtotta a helyzetet az is, hogy a romn trnrks, Kroly idztt a kastlyban. Ekkor ment tnkre vagy semmislt meg a btorzat s a mtrgyllomny jelents rsze. Majd a kastly letben szebb napok kvetkeztek...
Horthy Mikls kormnyz s csaldja Gdlln
Horthy Mikls kormnyz (balra), Horthyn szalonja (jobbra)
Az pletegyttes Horthy Mikls kormnyzsga idejn ismt szebb napokat ltott. 1920-tl a kormnyz pihenkastlyknt hasznlta 1945-ig. Gyakran tartottak itt vadszatokat s lversenyeket, valamint fejedelmeket, arisztokratk s diplomatkat lttak itt vendgl. Horthy Mikls egyetlen komolyabb talaktst vgzett, de azt sem a kastlyon bell: a dli elkertben kipttetett egy 70 m2-es vhelyet, ami ma is megtekinthet.
A Horthy-bunker
A kastly pusztulsnak szomor idszaka
A kastly pusztulsnak msodik idszaka 1944-ben vette kezdett. Nmet csapatok fszkeltk be magukat, akik meneklskkor elvittek minden mozdthat mtrgyat. A ksbbi ncibart magyar kormny az uradalom llatllomnyt, kocsiit, gpeit s szerszmait magv tette s elszllttatta illetve elhajtatta.
A kastly letben egyre sttebb idszakok kvetkeztek. Az orosz csapatok hadikrhzat rendeztek be itt, s mindent eltzeltek, amire nem volt szksgk. A mg megmaradt rtkeket s mtrgyakat k vagy a lakossg elhordta. Nemcsak a mozdthat rtkek estek ldozatul az orosz megszllsnak, hanem a dszes ajtk, klyhk s csillrok is.
Az orosz csapatok mindent eltzeltek, amire nem volt szksgk!
A sznhz s a Lovarda csatlakozsa mg szovjet kzben, 1985 krl – Dr. Mt Zsolt felvtele (balra), "mellkplet-rszlet" (jobbra)
1948-ban katonai raktrbzist s szksglaksokat alaktottak ki a kastlyban, 1957-ben pedig egy szocilis otthont is. A kastly llapotnak leromlsa a gondozs hinyban tovbb folytatdott. Az alsparkja is ldozatul esett a vltozsoknak: laktelepeket, zemeket s szolgltat helyisgeket hoztak ltre a helyn.
A kastly rehabilitcija
Az vtizedek alatt sokszor kszltek tervek s voltak ksrletek a kastly s rtkeinek megvsra s helyrelltsra, azonban ezeket a politikai hatalom mindig meghistotta. Majd egy remnysugrknt, 1980-ban az Orszgos Memlki Felgyelsg kezdemnyezte a kastly helyrelltst. 1985-ben beindultak az llagmegvsi munklatok, amelyekre kevs pnz llt rendelkezsre. A rendszervltssal ezek a folyamatok elkezdtek felgyorsulni 1989-90-ben. A kastly siralmas ltvnyt nyjtott ekkor kvlrl, de bell sem volt jobb a helyzet: a bentlak idsek nyomorsgos krlmnyek kztt voltak sszezsfolva az omladoz vakolat s dohos szag szobkban. Miutn a szovjet alakulatok kivonultak a kastlybl, a Fvrosi Szocilis Otthont, amely a kastly kzponti rszben kapott helyet, fokozatosan kikltztettk. 1994-re vgre sikerlt a kastlyt teljesen kirteni.
Portikusz, 1985 (balra) – Dr. Mt Zsolt felvtele, fbejrat (jobbra)
1990 s 1994 kztt sszesen t kormnyszint hatrozat szletett a kastly rehabilitcijra, azonban a pnzhiny mg mindig nagy akadlynak szmtott. Ltrejtt a Gdlli Kirlyi Kastly Kzhaszn Trsasg, amely megkezdte a jelenleg is llami tulajdonban lev kastly helyrelltsi munklatait. Hatalmas eredmnyeket rtek el az elmlt majdnem kt vtized alatt, de a munklatok mg a ma is tartanak, s fokozatosan egyre tbb terletet nyitnak meg a ltogatk eltt. A Kastly Mzeum els lland killtsa 1996-ban nylt meg: a dszterem s a kirlyi lakosztlyok voltak ekkor megtekinthetek. Ekkor a kastly tbbi rsze mg igen szomor ltvnyt nyjtott. Lgifot a kastlyrl 1990 krl:
“Komplex memlki helyrelltsban kell gondolkodnunk, annak teljes mvszettrtneti, memlki s mszaki kutatsi httervel. Lnyeges szempont, hogy mindent megrizznk, amivel a kastly a kt s fl vszzad alatt gazdagodott, s a memlkvdelem szablyai szerint hitelessgre trekedve ptoljuk mindazt, ami elpusztult,
de a kastly rtkeinek rvnyeslse szempontjbl nlklzhetetlen." /Dr. Mt Zsolt - vezet tervez/
Dr. Mt Zsolt Gdlli Kirlyi Kastly helyrelltsa I-IV. cm cikksorozata rdekes olvasmny (epiteszforum.hu), emellett illusztrciival s kpeivel betekintst nyerhetnk Magyarorszg legnagyobb fennmaradt barokk kastlynak llagmegrzsi munklataiba. Megtudhatjuk, hogy az ptszeknek s a restaurtoroknak gyakran a lehetetlent kellett megvalstaniuk, ennek ellenre sikeresen vettk az akadlyokat.
Az istll vegfolyosja az llagmegvs eltt s utn
Elszr a tetszerkezetek egy rsznek cserje trtnt meg, amely magban foglalta a kupolk hjazatnak rendbehozatalt is. Kiemelt helyet foglalt el az els llagmegvsi munklatokban a beszakadt tetej lovarda jjptse, amely ekkorra mr majdnem teljesen sszedlt.
A leszakadt tetej lovarda plete az llagmegvs eltt, s a feljts utn (a 2011-es EU tallkoz trgyalterme)
A barokk sznhz feltrsa s helyrelltsa
A helyrelltsi munklatoknak egyik legrdekesebb s legjelentsebb rsze az Eurpban is ritkasgnak szmt barokk sznhz felfedezse s helyrelltsa volt. A kirlyi idszakban hrom rszesre osztott sznhztrre egy vletlennek ksznheten bukkantak r 1986 szn, amikor a leszakadt fdm kicserlst ksztettk el. Ennek sorn meg kellett vizsglni azt, hogy a meszelt falak rejtenek-e muzelis rtket. A harmadik szinten a restaurtor egy festett, mteres tmrj, aranyozott oszlopfre bukkant, amelyet sokrteg fests takart.
A festett oszlopfk leleplezse (a bal oldali kp a feltrt oszlopfkrl)
Pnzhiny miatt a helyrelltsi munkk csak 2002 nyarn indulhattak el. A korhen visszalltott barokk sznhzat a mai kor modern kvetelmnyeinek megfelelen rekonstrultak, pldul villanyvilgtst s lgkondicionlst vezettek be. A sznpad alatti tr mozgatszerkezeteit, valamint sznpad fels fggesztkeit s belgathat elemeit rekonstrultk, gy mint Az ltzk, mosdk s raktrak a fld alatt kaptak helyet.
Kulisszk s alssznpad
Az impozns sznhz nemcsak az egyetlen megmaradt oldalkulisszs rendszer sznhza haznkban, hanem a legrgebbi fennmaradt ksznhzunk is - hamarabb nylt meg, mint az 1787-es kialakts Vrsznhz. A barokk sznhz nem csupn muzelis ltvnyossg: hazai s nemzetkzi kulturlis programoknak s koncerteknek ad otthont, gy, mint a Kirlyi Kastly dszterme vagy lovardja is.
Vincze Lilla a barokk sznhz sznpadn (2014-es dventi koncertjn)
A sznhzi folyos
Ajnlott olvasmny: A Gdlli Kirlyi Kastly helyrelltsa I-IV.
A Gdlli Kirlyi Kastly hivatalos honlapja:
Tovbbi kpek a kastlyrl (s Sisirl is):
Kpek: Gdlli Kirlyi Kastly (mappa)
Felhasznlt szakirodalom s a kpek forrsa:
Varga Klmn: A Gdlli Kastly vszzadai. Memlkek llami Gondoksga, Budapest, 2003
Gdlli kalauz. Vrosi Mzeum, Gdll, 1999
Gdlli Kirlyi Kastly. Tjak-Korok-Mzeumok Kisknyvtra 510. Szm. 1997
http://www.kiralyikastely.hu/oldal.36.a_kastely_tortenete
Dr. Mt Zsolt: A Gdlli Kirlyi Kastly helyrelltsa I-IV. epiteszforum.hu
http://epiteszforum.hu/a-godolloi-kiralyi-kastely-helyreallitasa-i-ahogy-elkezdodott-1982-1992
http://www.kiralyikastely.hu/
jegy.hu (kp)
godolloihirek.hu
A honlapon kzztett rsok sajt szellemi munkm termkei. Engedlyem nlkli teljes vagy rszleges kzlsk plgiumnak minsl, s jogi eljrst von maga utn!