Az igazi Sisi
A honlapon elhelyezett írások szerzői jogvédelem alatt állnak.
In English, please visit "Home":
Kép: Benczúr Gyula: Erzsébet királyné (1899)
A kép a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdona
INGYENES ONLINE ERZSÉBET-MAGAZIN
A bécsi Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. és a Gödöllői Királyi Kastély képeivel és támogatásával.
FREE ONLINE SISI MAGAZINE supported by the photos of Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. and Royal Palace of Gödöllő.
Updated 3 or 4 times a week. Enjoy!
Olvasd el angolul vagy magyarul itt:
Erzsébet királyné alakját már életében is kultusz és szeretet övezte Magyarországon, amely halálával tovább fokozódott. Személye iránti csodálat és érdeklődés az elmúlt több mint egy évszázaddal sem csökkent.
Az nyilvánvaló, hogy vonzódott a népünkhöz, hiszen társalkodónőt és udvarhölgyeket is innen választott magának, akik nemcsak Bécsbe, de az utazásaira is elkísérték. Ferenczy Ida, a magyar nemes kisasszony volt a legjobb barátnője, de bizalmasa volt még Festetics Mária is, akinek a naplója komoly forrásként szolgál az életrajzírók számára. Magyar nő, Sztáray Irma volt mellette a halála pillanatában, aki szintén visszaemlékezést írt róla Erzsébet királyné kíséretében címmel.
Az előbb említett két grófnő memoárja részletes és hiteles. Számos legenda keletkezett Erzsébet életében, majd közvetlenül a halála után, és a mai napig is újabb és újabb dolgok látnak napvilágot róla. Ezek közül vannak olyanok, amelyek dokumentumokkal alátámasztottak, mások viszont csak részben igazak vagy semmilyen valóságalapjuk nincs. Személyét kicsit mindig a kor divatjához igazítják, jól bizonyítja ezt az állítást az ötvenes évek Sissi (1955) című trilógiája is.
Benczúr Gyula, Erzsébet királyné (1899) című képe Sisi halála után készült (ma a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdona). Ez az egyik leghitelesebb festmény a királynéról (kortársai szerint), ezért került ez a honlap logójába. Az eredeti kép ellentétes oldalra fordításával azt szeretném szemléltetni, hogy a királyné egy másik, kevésbé ismert személyiségét is igyekszem az olvasók előtt feltárni.
Káli-Rozmis Barbara
SISI A FACEBOOKON:
https://www.facebook.com/azigazisisi/
A honlapon közzétett írások saját szellemi munkám termékei. Engedélyem nélküli teljes vagy részleges közlésük plágiumnak minősül, és jogi eljárást von maga után!